Zdroj: https://dobrodruh.sk/clanok/zaujimave-miesta-v-okoli-liptovskej-mary-ktore-stoja-za-navstevu
https://www.visitliptov.sk/trasa/naucny-chodnik-vlkolinec/
https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/63738/liptovsky-hrad/
https://slovakia.travel/demaenovska-ladova-jaskyna
Päť divov – zaujímavostí Liptova
Liptov: Vďaka vynikajúcim prírodným podmienkam, kultúrno-historickým pamiatkam a zachovanou ľudovou architektúrou Liptov je jedným z najkrajších a turistami najvyhľadávanejších regiónov na Slovensku. Obklopujú ho Vysoké Tatry na východe, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu a Veľká Fatra na západe.
1) Liptovská Mara je najväčšie vodné dielo na Slovensku, nachádza sa pri Liptovskom Mikuláši. Vybudovali ju v rokoch 1965-1975. Počas výstavby bolo zaplavených 13 obcí, presídlených viac ako 4 tisíc obyvateľov.
2) Vlkolínec je skanzen drevenej dediny, zachovanej ľudovej architektúry. Návštevníci môžu si pozrieť Roľnícky dom, hasičskú expozíciu, detský sad a príležitostne sa tu poriadajú rôzne zaujímavé výstavy. Od roku 1993 je Vlkolínec zaradený do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
3) Liptovský hrad – nachádza sa v Chočských vrchoch, je najvyššie položeným hradom na Slovensku, leží vo výške 993 metrov. Taktiež patrí aj medzi najvyššie položené hrady v strednej Európe. Kedysi bol dôležitou pevnosťou. Teraz zostali z neho ruiny.
4) Demänovské Jaskyne – Demänovský jaskynný systém tvorí asi 30 jaskýň, patrí k najrozsiahlejším v Európe. Demänovská ľadová jaskyňa očarí návštevníkov ľadovou výzdobou. Demänovská jaskyňa slobody je známa bohatou kvapľovou výzdobou. Nachádzajú sa tam aj bohaté nálezy kostrových pozostatkov medveďa jaskynného.
5) Z histórie nepočujúcich : Na Slovensku prvý ústav pre hluchonemých založil Moric Mauksch v Liptovskom Mikuláši ako súkromný ústav v roku 1835. Vyučovalo sa odzeraním. Po jeho smrti vedenie ústavu prevzal jeho syn, no pre nedostatok finančných prostriedkov ústav v roku 1849 zanikol.
