aneps.sk

Asociácia Nepočujúcich Slovenska

Rekondičná aktivita 01.09.2022 - 04.09.2022

Už aj organizácia ANEPS má za sebou zrealizovaný rekondičný pobyt počas predĺženého víkendu od 01.09.2022 – 04.09.2022 v Telgárte.

Boli sme ubytovaní v SKI Apartmánoch Telgárte, v krásnohorskom prostredí. Ubytovali sa viac ako 60 ľudí zo celého Slovenska.

02.09.2022 sa rozdelili nepočujúci do dvoch skupín. Prvá skupina zrealizovala túru na Kráľovu horu, Kráľovú skalu a druhá skupina sa zúčastnila tréningu pamäte, návštevy Sysľoviska, Chmarošského a Telgártského viaduktu.

Účastníci druhej skupiny  si na začiatku zahrali hru „Tichý telefón“. Zámerom hry bolo, aby si účastníci uvedomili, že nie sú schopní úplne a všetko skopírovať informácie, že každý si pamätá inú informáciu a poskytne to ďalej, aj keď prvotná informácia bola iná.  Ďalej nasledoval cvičenie pamäte, kde sa museli účastníci naučiť poradie obrázkov, určiť mesto na slepej mape, hľadať slová a iné. Po cvičení nasledovalo teória tréningu pamäte, kde sa účastníci dozvedeli zaujímavé skutočnosti o mozgu, pamäte a iné.

Po obede išli žltým, školským autobusom na Sysľovisko. Mali šťastie, že bolo krásne a teplé počasie a sysle vyšli von zo svojich pobytov. Okrem sysľov kŕmili aj somárov. Účastníci mali krásny zážitok.

Účastníci si neskôr sami zvolili program a to návštevou viaduktov, kaviarne vo vagóne a iné.

03.09.2022 sme hneď po raňajkách išli žltým, školským autobusom previezli do Dobšinskej  ľadovej jaskyni, v ktorej bola teplota okolo 0° C, ale bola to príjemná zima a o to príjemnejší zážitok.

Po obede nasledovalo prednáška finančnej samostatnosť, kde finančný poradca Mgr. Štefan Kompánek vysvetľoval o finančných podvodoch, ako sa chrániť pred podvodmi. Prednáška zaujala nepočujúcich, nakoľko sú často obetami finančných podvodoch.

V závere tohto dňa Malvína Kompáneková mala príhovor, v ktorom sa poďakovala za účasť, priala im k ďalším dňom plno pokoja, zdravia, lásky, síl a zároveň pozvala ich na Medzinárodný týždeň nepočujúcich, aj na Medzinárodný deň nepočujúcich.

Účastníci pobytu vyjadrili spokojnosť a tešia sa na ďalší pobyt.

Fotogaléria

Video – Tichý telefón

Rekondičná aktivita bola zrealizovaná s finančnou podporu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.