aneps.sk

Videá

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slôbod a na prechádzanie všetkým formám diskriminácie, razismu, xenofóbie,  antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Asociácia Nepočujúcich Slovenska – ANEPS”.

Od budúceho týždňa sa otvárajú školy pre iné ročníky.

Od 19.4.2021 sa otvárajú školy aj pre ôsmakov a deviatakov a školy sa budú riadiť podľa Covid semafora pre deti. Ďalšia dobrá správa je, že Slovensko pôjde do bordovej fázy, uvoľňujú sa niektoré opatrenia. Vo videu je tabuľka s opatreniami.

Zdroj: O týždeň sa školy otvoria aj pre väčšinu ôsmakov a deviatakov ZŠ | Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (minedu.sk)https://www.minedu.sk/o-tyzden-sa-skoly-otvoria-aj-pre…/

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (gov.sk)https://www.health.gov.sk/Clanok…

Ciabatta, taliansky recept

Recept:

Postup: Na prípravu cesta treba 200 g múky, ktorú preosejeme a pridávame 200 ml vody. Pomiešame dôkladne. Prikryjeme fóliou a necháme stáť 30 minút. Potom pridáme 1 polievkovú lyžicu kvásku. Znova dôkladne premiešame. Prikryjeme fóliou a necháme kysnúť 9-12 hod.

Po 9-12 hodinách, pridáme 400 g pšeničnej múky chlebovej, ktorú preosejeme, 2 čajové lyžičky kmínu, 2 čajové lyžičky soli a 250 ml vody. Dôkladne premiešame mixérom 8-9 minút. Necháme kysnúť 2 hodiny. Počas 2 hodín prekladáme cesto na východ, západ, sever a juh. Prekladáme cesto tak, že si namočíme ruky vo vode a vytiahneme ho do výšky, pritlačíme k spodnej časti cesta. Toto sa robí každých 30 minút, 4 krát. A prikryjeme fóliou.

Po dvoch hodinách cesto vyklopíme na pomúčenú dosku. Lopatkou premiešame a cesto rozdelíme na dve časti. Každú časť dáme na plech s papierom, posypeme múkou, prikryjeme fóliou. A necháme ďalšie dve hodiny kysnúť. Pečieme 20 minút pri teplote 250 °C.

Žilinský samosprávny kraj má unikatny objednávací systém pre náhradníkov.

Žilinský samosprávny kraj zaviedol systém pre náhradníkov na očkovanie pre znevýhodnených občanov. Na základe záujmu pacienta, lekár zaregistruje do systému náhradníkov na očkovanie. Podmienkou je, že do systému náhradníkov na očkovanie musia byť pacienti, ktorí spĺňajú vyhlášku z Ministerstva zdravotníctva SR č. 96/2021.V Žilinskom samosprávnom kraji je 15 vakcinačných centier s maximálnou kapacitou 20 000 zaočkovaných ľudí.

Zdroj: Kraj zaviedol unikátny objednávací systém – ŽSK (zilinskazupa.sk)https://www.zilinskazupa.sk/…/kraj-zaviedol-unikatny…

Otváranie škôl od 12.4.2021 a očakávaný prestup Slovenska do bordovej,teda 3. fázy.

Od 12.4.2021 sa otvárajú materské školy, prvý stupeň základných škôl, školské zariadenie, koncové ročníky stredných škôl, internátne alebo špeciálny školy, bez ohľadu, či rodičia pracujú alebo nie. Od 19.4.2021 sa očakáva uvoľnenie opatrení, pretože Slovensko podľa Covid automatu sa presunie do bordovej fázy.

Ďalšie informácie vám poskytneme budúci týždeň.

Zdroj: https://www.minedu.sk/od-12-aprila-sa-plosne-otvara-prvy…/

Covid automat: https://domov.sme.sk/…/uvolnenie-opatreni-mozno-cakat…

Návrh novelizácie zákona č. 8/2009 o cestnej premávke.

Nová informácia o cestnej premávke zákon č. 8/2009. Vláda nedávno schválila nové prihlasovanie a odhlasovanie vozidiel s EČV, túto novelizáciu zákona musí ešte podpísať prezidentka SR. Doteraz sa prihlasovali a odhlasovaní vozidla podľa okresov. Napríklad ak bol majiteľ z Košického okresu a predával novému majiteľovi vozidlo z Banskobystrického okresu, tak musel zobrať EČV a nový majiteľ prihlásiť nové EČV podľa okresu, kde mal trvalý pobyt. Podľa nového zákona, ktorý by mal mať platnosť od 1.3.2022, budú mať majitelia áut tri možnosti na výber.1.) Prvá možnosť – vymeniť EČV podľa okresov,2.) Druhá možnosť – zobrať EČV na seba a predať auto bez EČV a nový majiteľ použije svoje pôvodné EČV alebo prihlási úplne nové EČV,3.) Tretia možnosť – pôvodný majiteľ predá auto spolu s EČV novému majiteľovi bez ohľadu na to, z akého okresu je.ďalšou novinkou je aj zrušenie povinnosti spoločného odhlasovania a prihlasovania obidvoma majiteľmi na Dopravnom inšpektoráte.

Zdroj: https://auto.pravda.sk/…/575263-uz-na-buduci-rok-si…/

https://www.vssr.sk/…/ecv-po-novom-bude-viazane-na…