aneps.sk

Asociácia Nepočujúcich Slovenska

Detské sobáše

Zdroj: https://www.zaujimavysvet.sk/10-krajiny-kde-sa-stale-sobasia-deti/

Zdroj: https://www.napalete.sk/nemecko-marne-bojuje-s-detskymi-svadbami-ich-pocet-stupa/

Detské sobáše sú vážnym porušením ľudských práv. Napriek zákonom zakazujúcim detské manželstvá sa každý rok vydávajú milióny detí.

1. Ukrajina

Na Ukrajine je minimálny vek na sobáš 18 rokov, ale deti vo veku 16 a 17 rokov môžu uzavrieť manželstvo so súhlasom súdu. Odhaduje sa, že približne 10 % dievčat sa vydáva pred 18. rokom života. Medzi hlavné dôvody patrí tehotenstvo. Rómska komunita čelí ešte väčším problémom, pretože detské sobáše sú častejšie a často nelegálne.

2. Gruzínsko

Gruzínsko je tradičná krajina, kde je detský sobáš bežný. Napriek zákonom o minimálnom veku sobáša sa odhaduje, že viac než 17 % dievčat sa vydáva pred 18. rokom. Často sa jedná o dievčatá, ktoré sa vydávajú za starších mužov. Tento jav je zakorenený v kultúre.

3. Turecko

V Turecku je minimálny vek na uzavretie manželstva 17 rokov, ale deti vo vidieckych oblastiach sa často vydávajú už vo veku 16 rokov. Tieto sobáše sú prevažne nútené a deti čelí riziku zneužívania a psychickým problémom.

4. Albánsko

V Albánsku existuje minimálny vek na sobáš 18 rokov, avšak detské sobáše sú bežné, najmä v chudobných a izolovaných komunitách. Otec často vybavuje sobáše svojich dcér. Mnohé dievčatá sa vydávajú už vo veku 13 rokov a sú nútené presťahovať sa ďaleko od svojich rodín.

5. Kanada

Aj keď je Kanada považovaná za progresívnu krajinu, detské sobáše sa tu stále vyskytujú. Minimálny vek na sobáš sa líši podľa provincií a niektoré deti môžu byť zosobášené so súhlasom rodičov. V niektorých prípadoch sú deti prevezené do zahraničia na sobáš, čo ich vystavuje riziku zneužívania.

6. Belgicko

V Belgicku sú detské sobáše menej viditeľné. V rokoch 2010-2013 polícia zaznamenala 56 prípadov detských sobášov. Tie sú častejšie v niektorých etnických komunitách, ako sú Afganci a Rómovia.

7. Brazília

Brazília čelí vážnemu problému s detskými manželstvami. Zákony umožňujú deťom uzavrieť manželstvo v 16 rokoch so súhlasom rodičov, ale mnohé dievčatá sú nútené sa vydať v prípade tehotenstva.

8. Južná Afrika

V Južnej Afrike sú detské sobáše nezákonné, no stále sa vyskytujú, najmä prostredníctvom praxe známej ako ukuthwala – únos dievčaťa mužom alebo skupinou mužov. Niekedy rodičia súhlasia s únosom svojich dcér. Ukuthwala často vedie k vážnym problémom, ako sú sexuálne prenosné choroby, neplánované tehotenstvá a predčasné ukončenie vzdelania.

9. Veľká Británia

Minimálny vek na sobáš vo Veľkej Británii je vo väčšine krajín 18 rokov, ale v Škótsku je to 16 rokov. Rodičia môžu súhlasiť so sobášom detí vo veku 16 alebo 17 rokov aj bez ich súhlasu.

10. Spojené štáty americké

V Amerike sa detské sobáše aj naďalej vyskytujú, aj keď väčšina štátov má zákony zakazujúce manželstvá pre osoby mladšie ako 18 rokov. Existujú však výnimky, ktoré umožňujú rodičom súhlasiť s manželstvom menej ako 18 rokov. Niektorí sudcovia môžu povoliť sobáš aj mladším deťom. V niektorých prípadoch sú deti odvážané do zahraničia na sobáš, aby ich nový manžel mohol získať americké víza.