aneps.sk

Asociácia Nepočujúcich Slovenska

Alergie

Oblasť: Zdravie, choroby a pomoc.

Sezóna alergií je tu: ŠESŤ tipov, ako ju zvládnuť čo najlepšie.

Sezónnymi alergiami približne 25 percent dospelých a takmer 19 percent detí.

Príznaky môžu byť rôzne: od nepríjemných (kýchanie a upchatý nos), až po úplne nepríjemné (svrbenie, slzenie očí, preťaženie, únava, kašeľ a výtok z nosa).

Teplejšie počasie prichádza čoraz skoršie, predlžuje sa sezóna, ale aj rastliny produkujú viac peľu.

Takže je to každý rok dlhšie a silnejšie obdobie.

V skutočnosti sa v rokoch 2001 až 2010 denné množstvo peľu v ovzduší zvýšilo o 46 percent.

-Včas a dôsledne užívajte lieky na alergiu.

Ak viete, že ste náchylní na alergie, najlepšie je začať s užívaním liekov včas. Ak to robíte preventívne, je to oveľa lepšie, ako keď sa už veci zhoršia a vymknú spod kontroly. Môže ísť o voľnopredajné značky alebo o inhalátor na predpis. Najlepšieje však navštíviť lekára, aby ste zistili, čo by mohlo vo vašom prípade najlepšie fungovať. Nepoužívajte sprej na upchatý nos. Nie je dobré ho používať dlhodobo. V skutočnosti to vaše alergie ešte zhorší, krátkodobo sa cítite lepšie, ale potom sa vámalergie ešte zhoršia.

-Majte zatvorené okná.

Všetok čerstvý jarný vzduch možno robí zázraky so zatuchnutou spálňou, ale vašim alergiám nerobí dobre. Počas peľovej sezóny nespite pri otvorených oknách.Ak musíte vetrať, urobte tak len na chvíľku a v ideálnom prípade opustite miestnosť.

-Noste rúško.

Ak majú vaše alergie komplikovaný priebeh, prekrytie horných dýchacích ciest bymohlo pomôcť odfiltrovať niektoré z najmenších peľových častíc. Zvážte nosenie rúška aspoň pri upratovaní v domácnosti, aby ste nevdychovali veľa prachu a zvieracej srsti. Hoci sú tieto dráždivé látky oddelené od tých sezónnych, stále môžu spôsobovať rovnaké príznaky. Za zváženie stojí aj nosenie klobúkov aslnečných okuliarov, keď ste vonku, môžete sa tak chrániť pred priamym kontaktom s peľom najmä v oblasti očí.

-Cvičenie si nechajte na večer alebo cvičte vo vnútri.

Aspoň raz je dobré nebyť ranné vtáča. Hladina peľu má tendenciu stúpať ráno, preto odborníci odporúčajú vyhýbať sa vonkajším aktivitám medzi 5:00 a 10:00.Nechajte si beh alebo jazdu na bicykli na neskoré popoludnie alebo najlepšie po dažďovej prehánke, keď je množstvo peľu nižšie.

-Po príchode domov sa ihneď prezlečte.

Peľ sa môže dostať všade, čiže do vlasov, na oblečenie aj na topánky. Ak ste boli počas dňa vonku, mali by ste sa hneď po príchode domov prezliecť. Pomôže vám to minimalizovať množstvo peľu, ktoré ste si so sebou priniesli. Ak sú vaše alergie naozaj silné, môžete sa dokonca osprchovať. Je lepšie, ak sa budete vyhýbaťsušeniu bielizne vonku. Prať bielizeň by ste mali po každom použití.

-Ak sa cítite zle, navštívte odborníka.

Ak naozaj trpíte dlhodobými alergiami alebo sa váš stav zhoršuje, možno by ste mali navštíviť alergológa. Môže vám predpísať imunoterapiu, ktorá v podstate časom znecitlivie váš organizmus, aby ste na peľ vôbec nereagovali. Hoci ľudia s ťažkýmialergiami budú zrejme vždy užívať lieky, imunoterapia môže výrazne znížiť závažnosť príznakov. Hlavným cieľom je pomôcť pacientom, aby prvotná reakcia na peľ nebola taká veľká a agresívna.