aneps.sk

Asociácia Nepočujúcich Slovenska

ERASMUS+ Európskej Únie
Názov projektu: „Politische Erwachsenenbildung und Empowerment für taube Bürger“
„Občianske vzdelávanie a posilnenie postavenia nepočujúcich občanov“
15.12.2024 – 14.12.2026

Miesto: Brno, Česká republika 

Termín: 09.11. – 11.11.2025

Účastníci: Jana Barčák Filipová, Andrea Berezická

Cieľ: Účasť na výmennom stretnutí partnerov projektu Erasmus, prednášky nepočujúcich v rôznych oblastiach, rozdelenia úloh. Realizácia spočíva v získavaní vedomosti v oblasti celoživotného vzdelávania, možnosti certifikácie pre nepočujúcich lektorov, zlepšiť vzdelávanie pre všetky vekové kategórie, porovnať fungovanie legislatívy u iných partnerov a učiť sa od lepších. 

Číslo projektu: 2024-1-DE02-KA220-ADU-000249997

Názov projektu:  „Vzdelávanie a rozvoj dospelých sa spájajú v boji proti chudobe v oblasti vzdelávania“ / „Adult education and development come together to combat educational poverty“.

Krátke zhrnutie projektu:

Partnerstvá pre spoluprácu umožnia sluchovo postihnutým účastníkom projektu/organizáciám získať nové vedomosti v oblasti vzdelávania. 

Cieľom projektu je spolupráca a výmena skúsenosti partnerov projektu „partnerské učenie“. Prostredníctvom celoživotného vzdelávania majú možnosť sa organizácie učiť jeden od druhého a zlepšiť tak vedomosti, zručnosti a kompetencie z osobného, občianskeho, sociálneho alebo zamestnaneckého hľadiska. Zámerom je vytipovať kritické body u jednotlivých partnerov a nájsť spoločný dialóg pri pomoci. 

Koordinátor projektu:

Netzwerk der Gehörlosen-Stadtverbände e.V. – Rudolf Sailer, Web stránka: www.eb-gs.eu

Partneri projektu:

GV Kärnten

Svaz Neslýšícich

ENS

Trvanie projektu:  15.12.2024 – 14.12.2026

11.-14. 09. 2025, Kongres – “Posunkový jazyk a vzdelávanie.”
——————————————————-
V rámci projektu Erasmus sa za ANEPS – Asociácia Nepočujúcich Slovenska zúčastnili Jana Filipová a Andrea Berezická aj kongresu vo Viedni.
Hlavným organizátorom je Rakúsky zväz nepočujúcich. Účastníci majú možnosť byť prítomní na vzdelávacích aktivitách, ktoré sú zamerané na prednášky nepočujúcich z ich osobnej praxe. Prednášajúci sú učitelia, profesori a významne osobnosti komunity nepočujúcich. Cieľom je ukázať ako to funguje v komunite nepočujúcich a ich profesie, účastníci majú možnosť diskutovať a vymieňať si skúsenosti pri zlepšení vzdelávania a odbornej prípravy či už lektorov, alebo učiteľov.

Národna agentúra pre vzdelávanie pre Európu pri BIBB dala ocenenie –  Európska jazyková značka za tento projekt „Politická výchova a posilnenie postavenia nepočujúcich občanov“ v rámci Európskej ceny za inovatívne vyučovanie 2025. Projekt je silným príkladom inklúzie, participácie a demokracie. Umožnením politického a sociálneho vzdelávania nepočujúcich občanov bez bariér a v ich vlastnom jazyku významne prispieva k rovnakým príležitostiam, európskym hodnotám a aktívnemu občianstvu. Vypracovanie materiálov samotnými členmi komunity je obzvlášť inovatívne – prístup, ktorý pôsobivo demonštruje sebaurčenie a posilnenie postavenia. Európska komisia oceňuje odhodlanie hlavného iniciátora Rudiho Sailera a vyzdvihuje projekt ako príklad osvedčeného postupu, ktorý bude mať celoeurópsky dopad.

16. - 19.06.2025 vo Freisingu, Nemecko

Partnerské stretnutie v rámci projektu Erasmus+ vo Freisingu (16. – 19. 6. 2025) 🇧🇪🇦🇹🇨🇿🇩🇪🇮🇹🇸🇰
Počas štvordňového stretnutia sme prezentovali výstupy aktivít, plánovali a vzdelávali sa. Stihli sme spoznať aj mnoho zaujímavého, predovšetkým vďaka nášmu hostiteľovi z Nemecka.
-Na Hochschule Landshut (Univerzite v Landshute) nám boli predstavené rôzne študijné programy. Zaujala nás najmä špecializácia na tlmočenie posunkového jazyka, ktorej sme sa venovali nielen počas prehliadky, ale aj v rámci odbornej diskusie.