Zdroj: www1.pluska.sk
Niektoré potraviny, ktoré jeme, môžu obsahovať jed. Pozrite, ktoré to sú.
Muškátový oriešok je korenie s príjemnou orechovou chuťou. Keď ho zjete po lyžičkách, môže telu spôsobiť veľké problémy. Už dve čajové lyžičky môžu byť pre váš organizmus zlé, môžu spôsobiť halucinácie, ospalosť, závraty, zmätenosť a kŕče.
Jablká patria k najobľúbenejším druhom ovocia. Pri jedení musíte byť opatrný. Semená jabĺk totiž obsahujú jed kyanid. Jablčné jadierka majú ochrannú vrstvu, ktorá nedovolí, aby sa jed dostal do vášho tela, ak ich náhodou zjete. Musíte byť opatrný. Zjedenie viac ako 20 jadierok jabĺk môže spôsobiť zrýchlené dýchanie, záchvaty a možno aj smrť.
Rebarbora. Stonka je v poriadku, ale list nie. Rebarborové listy obsahujú kyselinu šťaveľovú.Vaše kosti potom nemôžu rásť a hrozí riziko vzniku obličkových kameňov, problémov so zrážaním krvi, vracania, hnačky a kómy.
Oba druhy mandlí – horké aj sladké – obsahujú látku, ktorá sa môže premeniť na kyanid.Horké mandle obsahujú viac. Sladké mandle sú na jedenie bezpečné. Jedenie neupravených horkých mandlí urobí kŕče, nevoľnosť a hnačku.
Ak máte ochorenie obličiek, nejedzte karambolu. Choré obličky nevedia spracovať toxín a ten urobí duševné problémy, záchvaty a smrť.
Kešu oriešky sú obliate horúcou vodou, aby sa z ich škrupiny odstránil jed, ktorý je aj v jedovatom brečtane. V prípade silnej alergie môže byť smrť.
Aj šupka, kôra a listy manga obsahujú jed ako jedovatý brečtan. Ak máš alergiu, zahryznutie do manga môže urobiť opuch, vyrážku a problém s dýchaním.
Zo všetkých odrôd fazule má najvyššiu koncentráciu jedov surová červená fazuľa. Môže urobiť silné bolesti žalúdka, zvracanie alebo hnačku. Na tieto problémy stačí 4-5 surových fazúľ, preto musíme fazuľu najskôr uvariť.
Na liečbu prechladnutia, chrípky alebo zápchy môžete užívať bazu čiernu ako sirup alebo doplnok. Konzumácia nezrelých bobúľ, kôry alebo listov bazy čiernej však môže urobiť, že sabudete cítiť horšie, a nie lepšie. Obsahujú chemické látky, ktoré urobia nevoľnosť, zvracanie a hnačku.
Tvrdá kôstka v strede čerešne je plná jedu kyanid. Ak jednu kôstku prehltnete, nemusíte sa báť – neporušené kôstky prejdú cez vaše telo a vyjdú na druhý koniec. Pri jedení čerešnínesmiete kôstky hrýzť zubami.