aneps.sk

Asociácia Nepočujúcich Slovenska

Katakomby v Žiline

Dňa 07.08.2020 sme sa zúčastnili katakombách v Žiline. Dávno v nich pochovávali ľudí, neskôr uskladňovali potraviny, schovávali židovské deti. Pôvodné meštianské pivnice pochádzajú z 15. storočia, nad nimi sa nachádza Kostol Obrátenia sv. Pavla Apoštola postavená jezuitmi, ktorí sem prišli v 17. storočí.

Gotické pivnice prekvapujú svojou rozlohou a rozvetvenosťou. Pôvodné chodby sú temné a vlhké, zatuchnutý vzduch miestami presvecuje svetlo z vetrákov. Niektoré bočné chodbičky sú zasypané a nikto nevie, čo je za nimi. Steny pivníc boli z kameňa a dosiek, drevo však pri požiaroch zhorelo.

Už dvadsať rokov sa stará o kláštor a kostol mužská katolícka rehoľa – Rád menších bratov kapucínov. Na sprístupnení pivníc verejnosti sa s rádom dohodla Turistická informačná kancelária. Prehliadky katakomb sú buď s osvetlením, za svetla sviečok alebo iba s čelovými svietidlami. 

S katakombami je spojená aj legenda. „Na Mariánskom námestí žila vedma Agáta, v meste sa jej mnohí báli, lebo veštila a často povedala pravdu. V čase trhov bolo zlé počasie a nikto ju nechcel prichýliť, iba bratia jezuiti. Umiestnili ju práve do tejto podzemnej miestnosti. Práve vtedy vypukol veľký požiar a zhoreli všetky domy na Mariánskom námestí, zachoval sa len kostol a kláštor. Agáte teda pripísali rôzne čary.“