aneps.sk

Asociácia Nepočujúcich Slovenska

Fajčenie

Oblasť: Zdravie, nebezpečenstvo.

Fajčenie ovplyvňuje až deväť KĽÚČOVÝCH oblastí tela: Toto sa deje s pohlavnými orgánmi či mozgom! Podľa odborníkov fajčenie neovplyvňuje iba funkciu a stav pľúc, ale má vplyv na deväť kľúčových oblastí tela.

Svetová zdravotnícka organizácia pritom uvádza, že na následky užívania tabaku zomrie celkovo viac ako osem miliónov ľudí ročne.

Prestať fajčiť je síce jedna z najťažších vecí, ale vaše telo vám bude vďačné za to, že ste sa zbavili nikotínu.

Štatistiky uvádzajú, že rakovina pľúc, chronická obštrukčná choroba pľúc a kardiovaskulárne ochorenia patria medzi hlavné príčiny úmrtí, ktoré súvisia s fajčením.

Tento zlozvyk však môže v skutočnosti poškodiť až deväť častí tela a je dôležité mať sa na pozore pred jeho rôznymi následkami, píše portál Ladbible.

Dnes vám povieme 9 kľúčových oblastí tela a ochorení:

Kĺby – 🦵

Fajčiari, ktorí trpia bolesťami a zápalmi kĺbov, majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku reumatoidnej artritídy (RA). Doktorka Zilpah Sheikhová uviedla, že je tiež pozoruhodné, že lieky na RA majú v prípade fajčiarov nižší účinok.

Koža – 🤷‍♀️

Fajčenie môže urýchliť proces starnutia pokožky a keď sa poškodí, neexistuje žiadny prirodzený liek, ktorý by vám ju vrátil do pôvodného stavu.

Oči – 👁️

U fajčiarov je vyššia pravdepodobnosť, že dostanú makulárnu degeneráciu, čiže ochorenie očí, ktoré pomaly obmedzuje vašu schopnosť čítať a písať. Zároveň sú častejšie náchylní na takzvané rozmazané videnie.

Pohlavné orgány – 📖

U mužov fajčiarov je pravdepodobnejšie, že budú trpieť erektilnou dysfunkciou a rakovinou semenníkov. U fajčiarok je vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny krčka maternice.

Ďasná – 🪥

Fajčenie môže zvýšiť pravdepodobnosť ochorenia ďasien, ktoré spôsobuje ich krvácanie, vypadávanie zubov a zápach z úst.

Mozog – 🧠

U fajčiarov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku mozgovej mŕtvice, krvných zrazenín a aneuryziem. Ďalšou možnosťou sú aj iné komplikácie, ako už spomínané rozmazané videnie a problémy s chôdzou.

Tráviaci systém – 🍊🍉🍌

Ak fajčíte, máte o 35 percent vyššiu pravdepodobnosť, že dostanete cukrovku 2. typu, ktorá postihuje pečeň a pankreas, čo zvyšuje možnosť vzniku rakoviny pankreasu.

Pľúca – 🫁

Fajčiari majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny pľúc, ústnej dutiny, obličiek, pečene, močového mechúra, pankreasu, žalúdka, hrubého čreva a konečníka.

Srdce – 🧡

Fajčenie môže spôsobiť ochorenia srdca, ktoré boli celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí v roku 2019. Odhaduje sa pri tom, že v prípade kardiovaskulárnych chorôb, vrátane srdcových ochorení a mozgovej mŕtvice, by sa dalo predísť až 80 percentám prípadov.